Loading...

Kultura

banerek kultura

KULTURA

Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina”MAJ – święto piosenki turystycznej i poezji śpiewanej, organizowane przez BSCK.  Koncerty znanych artystów i charakterystyczny dla festiwalu klimat, rok rocznie przyciągna rzesze buszczan, turystów i kuracjuszy .Patron festiwalu – Wojtek Belon – lider Wolnej Grupy Bukowina – do Buska Zdroju przeprowadził się w wieku 13 lat – nazywany jest bardem Ponidzia.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny JamrozLIPIEC – to najbardziej prestiżowa impreza Buska- Zdroju jest organizowana rokrocznie na początku lipca. W tym czasie regionalne sceny zaszczycają swoją obecnością wyborowi twórcy, którzy cieszą się uznaniem zarówno w kraju jak i zagranicą. Koncerty są zwykle przeplatane spotkaniami ze znanymi ludźmi kultury i sztuki.
Krystyna Jamroz (1923 – 1986) – rodowita buszczanka – była niezwykle uzdolnioną śpiewaczką operową, która zasłynęła na scenie polskiej i zagranicznej jako sopran dramatyczny o bogatej materii dźwiękowej. Swój debiut miała w 1946 r. na deskach Opery Wrocławskiej. Później była etatowa gwiazdą Opery Poznańskiej i Teatru Wielkiego w Warszawie. W latach 70. przyszedł czas na podbój Stanów Zjednoczonych. W trakcie swojej trzydziestoletniej kariery zasiadała niejednokrotnie w jury Międzynarodowego Konkursu Wokalnego.

lato z chopinem Lato z ChopinemLIPIEC - to największy i najbardziej prestiżowy festiwal pianistyczny w regionie świętokrzyskim. Twórcą oraz wieloletnim organizatorem festiwalu była zmarła, 9 grudnia 2013 roku znana polska pianistka Barbara Hesse-Bukowska. Poszczególne koncerty prowadził jej syn, Maciej Piotrowski, także pianista i profesor, wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od lipca 2014 roku funkcję dyrektora artystycznego festiwalu pełni, namaszczony do tej funkcji przez samą artystkę, dr Krystian Tkaczewski. Od 1994 r. w uroczej zabytkowej Sali Koncertowej Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju rozbrzmiewają piękne polonezy, mazurki, ballady, sonaty oraz inne utwory fortepianowe nie tylko Fryderyka Chopina ale także innych uznanych kompozytorów. Wykonawcami są pianiści z różńych stron świata m.in. z Białorusi, Brazylii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Japonii, Kazachstanu, Kanady, Litwy, Niemiec, Tajlandii, USA i Polski.

Międzynarodowe Buskie Spotkania z Folklorem

Dni Buska- Zdroju

Ogólnopolski Przegląd Fotograficzny